ARNAVUTKÖY`DE AHŞAP BİR EV
 
ARNAVUTKÖY`DE AHŞAP BİR EV
 

19. yüzyıl sonlarının İstanbul ahşap sivil mimarisinin örneklerinden olan yapı, sıvalı tuğla kâgiri bir zemin kat üzerine üç ahşap kattan oluşuyor. Ana yoldan girilen zemin katta özgünlüğü bozulmuş iki pencere ve bir kapı, yan cephesinde ise orijinal ferforje demiri ile özgün bir pencere vardı. Bu kat dükkân olarak tasarlanmış.

Yan merdivenli yoldan bir üst kata bağımsız bir giriş var. İki oda, mutfak, ayrı servis kapısı, yola bir çıkma ve yanında bir balkondan oluşuyor. Üst kat, iki yola çıkmalı, yine balkonlu üç oda. Cepheleri özgün, sadece balkona açılan kapılar pencereye dönüştürülmüş. Cihannüma ise tamamen harap, birçok ekle değiştirilmiş, saçak ucuna kadar büyütülmüş. Özgün kalabilmiş iki katın tavanları düz pasalı, salonda ise biraz daha özenli yıldızlı pasalı bir tavan kullanılmış.

İşe, çok ayrıntılı bir rölöve çıkarmakla başlandı. Bozulmuş zemin kat ve cihannüma cepheleri dışında hiçbir ölçüye ve detaya müdahale edilmemesi temel prensip olarak belirlendi.

Zemin katta orijinal pencere modülü tekrarlanarak diğer pencereler ve bu proporsiyona uygun bir giriş kapısı tasarlandı. Zemine iki basamak gömülmüş olan yapı, gerçek proporsiyonlarına uygun olarak iki basamak yükseltildi. Hiçbir ipucu vermeyen bodrum penceresi için Arnavutköy yapılarında çok örneği olan, diğerleri gibi basık kemerli tuğla pencereler tasarlandı. Bodrum ve zeminin sıvalı betonarme, üzerindeki üç katın ahşap konstrüksiyon, ahşap kaplamalı, ahşap giyotin pencereli olmasına karar verildi. Ahşap katlardan ikisi, dışları aynı rölöve ölçüleriyle, cihannümada ise muhdesler ayıklanarak, büyütülen kısımlar geri çekilerek, alt katta kullanılan pencere modülü ile yeniden projelendirildi.

İç mekânlarda; zeminde küçük bir tuvaleti ve mutfak nişi olan bir ofis, birinci ahşap katta yine küçük tuvalet ve mutfak nişi olan bir çalışma odası, ikinci ahşap katta salon, açık mutfak ve cihannümada yatak odası, banyo olarak; tek mekân, bir ıslak hacim, bir merdiven şeklinde planlandı.

Orijinal tavanlar, çalışma odasında tek mekâna yayılan düz pasalı, salonda eski üç odanın duvar izdüşümleri şeklinde yalancı kirişler arasına orijinal yıldızlı tavan ve yan kanatlarda düz geçme ahşap şeklinde projelendirildi. Cihannümada ise çatı boşluğunu kullanan eliptik bir kubbe, ahşap kaburgalı olarak yapıldı.

Sökümde tüm silme, pasa, saçak konsolları, giriş kapısı detayları toplandı. Orijinal ferforje balkonlar ve giriş kapısının iki yanındaki parmaklıklar, hol zeminindeki 17 cm. kalınlığında mermer kapak taşları sökülerek depolandı.

Radye temel, bodrum, zemin katlar, döşeme ve perdeleri C35 beton kalitesinde döküldü. Ahşap strüktür meşe olarak seçildi. Meşe taban kirişi betonarme üzerine çelik flanşlar ve çelik dübellerle monte edildi. Dikmelerin tabana bağlantı bayrakları ve döşeme kirişlerinin mütemadi kirişlere bağlanmaları için özel düz ve burgu şeklinde 8 mm. saçtan imal ettirilerek galvanize edildi ve tüm bağlantılar bulon ve vida ile dikme ve kirişlere monte edildi. İmalatlar yapımın her aşamasında 1/1 detay çizimleri ile desteklendi.

Kertme ile ve bulonlanmış başlıkları yapılan dikmelerin üzerinde yine 5 x 14  kiriş dönüldü. Üzerine döşeme kirişleri 7,5 x 25 cm. çamdan yapıldı, esnemelere karşılık 6 m. açıklık üçe bölünerek, çapraz makaslar konuldu. Dikme araları çapraz payandalar ve araları dik parçalarla beslendi. Dikmelerin dış yüzlerine nefes payı 1,5 cm. çıtalar çakılarak içten 3 cm. polistren köpük yerleştirildi. Tüm ahşaplar, daldırma yöntemiyle, Protim Solignum firmasının böceklere karşı koruyucu kimyasalları ile emprenye edildi. Döşeme kirişleri aralarına ses yalıtımı amaçlı taşyünü serildi.

İçte kalan boşluklar YTONG ile örüldü. Tüm iç duvar yüzeyleri rabitz teli çakılarak sıvandı. Dıştan, polistren köpük üzerine su geçirimsiz, nefes alan, yırtılmaya dayanıklı Dupond Tyvec kaplandı. Üzerine, lamba zıvanalı, orijinal ölçüsünde Lareks çamı kaplama yapıldı. Orijinal parçalarından profilleri çıkarılan giyotin doğramalar ve pervazları Dursunbey çamı ile uygulandı. Çift cam, açılmayı kolaylaştırmak için de amortisör uygulandı. Orijinal kat silmeleri, koltuk altı pervazları ve saçak konsolları 1/1 aynı imal edilerek monte edildi. Protim Solignum’un nefes alan, transparan renklerinden seçim yapılarak boyandı.

Depolanan orijinal ferforje balkon ve pencere parmaklıkları yerlerine takıldı. Zemin kat pencereleri ve dış merdiven parmaklıkları orijinalinden örnek alınarak imal edildi.

Islak hacimlerde iki kat su kontrası üzerine YKS Lastofleks su izolasyonu ve seramik uygulandı.

Orijinal kapak taşları ofis tuvaleti zemininde kullanıldı.

Merdiven çelik limon kiriş üzerine ahşap basamaklar şeklinde uygulandı.

Elektrik donanımı yangın güvenliği için alüminyum borular içerisinde döşendi. Su tesisat giderleri için Wavin sessiz boru kullanıldı.

Her kata duman detektörleri, gaz alarmı ve yağmurlama sistemi kuruldu. İç ve dış güvenlik için kameralar ve hareket detektörleri yerleştirildi.

Çatıda % 33 eğimli ahşap çatı, çinko dere ve oluklar, Marsilya tipi kiremit kullanıldı.

 

<<